Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:
- Jak pozyskać czas?
Każdy ma do wykorzystania ograniczoną ilość czasu, który niestety nieubłaganie gna do przodu, często przeciekając przez nasze palce.
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: możesz spowodować, że będziesz miał więcej czasu dla siebie, wystarczy tylko ograniczyć jego przeciekanie.
- Zlecanie zadań – nie wszystko musisz robić osobiście, często tak samo dobrze lub lepiej zrobi to inna osoba. Dowiedz się jak efektywnie przekazywać zadania.
- Asertywność – to między innymi sztuka odmawiania. Znajomy poprosił ciebie o zrobienie czegoś na co wcale nie masz ochoty, a tym bardziej czasu? Rozgadana znajoma za długo gada?
- Koncentracja – znasz sytuacje, kiedy masz coś ważnego do zrobienia, jednak zaczynają ciebie pochłaniać inne mało istotne sprawy? Wymyślanie wymówek lub rzeczy odwlekających w czasie właściwe działanie pochłania energię i oczywiście cenny czas. Jedynym sposobem jest koncentracja na głównym zadaniu.
- Grupowanie zadań – zastanów się czy przy okazji załatwiania jednej sprawy nie możesz załatwić innej np.:wychodząc do pracy wyrzucić śmieci.
- Robienie rzeczy od razu – ojciec mi powtarzał „zrób to teraz, później będziesz miał wolne”’, ja natomiast nieświadomie hołdowałem zasadzie „to co masz zrobić dzisiaj, zrób pojutrze, będziesz miał dwa dni wolnego”. Jeżeli odkładanie zadań jest twoim nawykiem, to proponuję pozbyć się go jak najszybciej (wiem, nie jest to wcale łatwe).
- Ogranicz pożeracze czasu – sprawy nieważne i niepilne niestety często pochłaniają nas i oczywiście czas. Zastanów się, czy są jakieś czynności, które wykonujesz – może nawet automatycznie – a nie przynoszą tobie żadnych korzyści.
- Dbanie o wysoki poziom energii – ćwiczenia fizyczne, zdrowe odżywianie się, odpowiednio długi sen, aktywne wypoczywanie, wszystko to regularnie praktykowane podnosi twój poziom energii i koncentracji.
- Aktywność w ciągu dnia – każdy ma swój rytm dnia, możesz być skowronkiem (najwięcej energii z samego rana), albo sową (najlepiej funkcjonuje wieczorem). Obserwuj siebie, jeżeli zadanie wymagające wysiłku umysłowego zaplanujesz na czas, w którym najłatwiej się tobie skoncentrować zrobisz je lepiej i szybciej.